Polacy zajmują ósme miejsce w World Match Racing Tour i zdobywają Puchar Jordy Walker Trophy – Bermuda Gold Cup

Polska załoga Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club po pierwszym w historii polskiego żeglarstwa po Karolu Jabłońskim awansie do ćwierćfinałów w zawodach tej rangi zajęła ostatecznie ósme miejsce, po zaciętym pojedynku z załogami z Szwecji i Finlandii.

Dodatkowo polska załoga zdobyła równie ważne trofeum co Gold Cup – Jordy Walker Trophy, dla najbardziej spektakularnego osiągnięcia w czasie regat! Przypomnijmy – Polacy awansowali do fazy pucharowej najbardziej prestiżowych regat na świecie – World Match Racing Tour – co ważne, dokonali tego jako druga załoga w historii polskiego żeglarstwa, wcześniej udało się to jedynie Karolowi Jabłońskiemu.

Ostatecznie Złoty Puchar Króla Edwarda VII zdobyła załoga Johnie Bertsonna, która rzutem na taśmę wygrała ćwierćfinał tylko jednym wyścigiem z dzisiejszym przeciwnikiem Polaków – Bjornem Hansenem.

Co ciekawe, faworyci regat i przeciwnicy w walce o tegoroczny tytuł Mistrza Świata – Taylor Canfield (USVI) oraz Ian Williams (GBR) – spotkali się w małym finale, który wygrał Taylor Canfield (USVI).

 

 

W tegorocznej edycji regat, po raz piąty z rzędu w 107-letniej historii regat, startuje załoga z Polski – Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club. Załoga składa się z utytułowanych żeglarzy: Marek Stańczyk (do niedawna najwyżej sklasyfikowany polski sternik w światowym rankingu, były Mistrz Polski), Jakub Pawluk (wielokrotny Mistrz Polski, medalista Mistrzostw Świata), Łukasz Kacprowski (były Mistrz Polski, zawodnik Pucharu Świata), Łukasz Stefaniuk (aktualny Mistrz Polski adwokatów, zawodnik Pucharu Świata).

 

Zwycięzcami Gold Cup do tej pory były ikony światowego żeglarstwa – min. Chris Dickson (NZL), Russell Coutts (NZL), Peter Gilmour (AUS), czy chyba najbardziej utytułowany obecnie żeglarz – Sir Ben Ainslie (GBR).

 

Wyniki z piątego dnia:

 

Więcej szczegółów na:

http://pawlukracing.com/

http://www.wmrt.com/component/wmrt/event_results/97.html

http://bermudagoldcup.com/skippers

Transmisja LIVE z wody będzie dostępna w kilku telewizjach na całym świecie na stronie www.wmrt.com oraz re-transmisja na kanale Sport Klub.

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*